Telefon
WhatsApp
Promosyon Ürünlerin Baskı Özellikleri
Promosyon Ürünlerin Baskı Özellikleri

Promosyon ürünler çeşitli baskı yöntemleri kullanılarak hazırlanıyor. Promosyon kalem, defter, çanta, ajanda, şapka, tişört, gömlek, yelek, havlu, bardak, kupa, anahtarlık, powerbank, flash bellek, ağaç ekim kiti ve benzeri daha birçok ürün promosyon logolu ürün haline getirilmek için hazırlanıyor. Bu hazırlık aşamasında lazer, tampon, UV, ofset, serigraf, sıcak baskı türleri kullanılıyor. Marka ve işletmeler baskı türleri hakkında pek bilgi sahibi olmuyor. Promosyon firmaları baskı türleriyle ilgili açıklayıcı bilgiler sunarak kişileri bilgilendiriyor, baskı kalitesini belirtiyor. İşte eşantiyon ürün çalışmalarında kullanılan baskı türleri;

Lazer baskı: Lazer baskı promosyon anahtarlık, kalem, flash bellek gibi malzemesi metal olan ürünlere uygulanıyor. Ahşap ve deri malzemelerin bazılarına da lazer baskı uygulanabiliyor. Lazer baskıda, ürünün yüzeyine lazerle istenilen bilgiler kazınılıyor. Bu baskı türünde işlem renksizdir ancak ürün materyalinin doğal rengi sebebiyle koyu, belirgin bir baskı oluşturulur.

Tampon baskı: Tampon baskının özelliği tek ya da iki renk uygulanmasıdır. Minimal ürünlerde rahatlıkla uygulanabiliyor. Neredeyse tüm malzemelere uygulanan baskı, pürüzlü yüzeylere sahip ürünlerde önerilmiyor.

UV baskı: Renkli baskı yapmaya olanak tanıyan UV baskı, kurumsal promosyon ürünleri baskılarında sıklıkla tercih ediliyor. Promosyon ajanda, kupa bardak gibi çeşitli ürünler, 4 farklı renk seçeneğiyle logolu hale getirilebiliyor. UV baskı türünde ürün yüzeylerinin pürüzsüz, düz olması beklenir aksi halde baskıda hatalar yaşanabilir.

Sıcak baskı: Renksiz, şeffaf bir baskı olan sıcak baskı, ürünün malzeme rengiyle aynı olur ancak bir tık daha koyu bir renkle kendini belli eder. Pürüzlü – pürüzsüz ya da deri fark etmeksizin birçok materyalde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Serigraf baskı: Tampon baskı ile aynı özellikleri taşıyan serigraf baskı, büyük ölçekli baskılarda kullanıma uygundur 3 – 4 renk aktif kullanılabiliyor ancak renk sayısı arttıkça maliyeti de artış gösteriyor. Tüm materyallere uygundur, yine de pürüzlü yüzeylerde uygulanması önerilmiyor.

Ofset baskı: Kağıt malzemelere uygulanan ofset baskı türünde promosyon defter, ajanda, not defteri, takvim, post-it gibi kırtasiye ürünleri odak noktasındadır. Oldukça ekonomik olan baskı türü, genellikle yüksek sayıdaki promosyon çalışmaları kapsamında tercih ediliyor.

  • Etiketler: